333

 

משפחה יקרה

 

אנו מניחים שפניתם ל"אחים לבית" מתוך רצון גדול להגיע לבית משלכם, בית חלומותיכם המתאים לצרכים שלכם – למה שאתם מעריכים וחושבים שיתאים לכם, שייטיב איתכם ויסייע בידכם למלא את משאלות לבכם הטובות.

בשלבים שעברתם עד עכשיו עשיתם עבודת הכנה גדולה ומשמעותית בהבנת היכולת שלכם. מה שעשיתם עד כה מאפשר לכם לדעת מה היא היכולת הכלכלית שלכם בהקשר של רכישת דירה.

 

כעת, לקראת המעבר לחיפוש ולמציאת הבית שלכם, חשוב ליצור התאמה בין החלומות לבין המציאות.

לצורך כך נעשה בשלב הזה תהליך מסודר, הבנוי על סיכום העבודה שעשיתם עד כה.

 

333

כל העולם כולו גשר צר מאוד והעיקר לא לפחד כלל

(רבי נחמן מברסלב)

 

לקראת הקפיצה למים, והמעבר מהבדיקות והמחשבות אל רכישת דירה של ממש, ישנו פחד טבעי, קולות מבפנים ששואלים: האם הדירה תתאים לנו? האם היא טובה? האם היא תתאים לנו גם בהמשך? האם נדע לעבור את כל התהליך בצורה נכונה ונבונה? האם נוכל לעמוד בהתחייבויות שאנו לוקחים על עצמנו?

וכנגד הפחד, ישנה גם תקווה: להגיע אל קורת גג פרטית משלנו, להיות עצמאיים ובלתי תלויים בחסדי אחרים בתחום הבסיסי של מקום מגורים, להשתקע במקום שאנו אוהבים, להתפנות להשקיע את הכוחות בבית ובמשפחה, לגדול ולגדל, לצמוח ולפרוח.

אנו מאחלים לכם שתעברו את תהליך הרכישה במקום הטוב והחיובי, ורכישת הדירה תהיה עבורכם חוויה חיובית, שתתן לכם את הכוחות ואת האומץ להמשיך ולהתקדם, להמשיך ולהתפתח כלכלית, חברתית, נפשית, ומשפחתית.

בהצלחה!


הרצוי

צרכים – הדברים שאתם חייבים

רשמו לעצמכם על דף את הסעיפים החשובים לכם. כאלה שבלעדיהם אף דירה איננה רלוונטית בשבילכם, כאשר אתם מתלבטים בין שני דברים תמיד בחרו ברף הנמוך. מה שאיננו רלוונטי עבורכם מיחקו.

333

רצונות – הדברים שכדאי מאוד שיהיו. אבל אפשר גם בלעדיהם.

ערכו רשימה של דברים שחשוב לכם שיהיו בבית שאתם מחפשים לקנות, (במבנה הבית, ובסביבה החברתית)

ערכנו לעזרתכם רשימה- בחרו את הדברים הרלוונטיים עבורכם- והוסיפו דברים החשובים לכם.

לאחר שאתם יודעים  מה הרצונות שלכם- דרגו אותם מהגבוה לנמוך.

 

 

מספר שאלות למחשבה

השיקול העיקרי שלנו בבחירת הדירה הוא: ערכי / חברתי / נוחות / רמת חיים / כלכלי.

נסו לציין זאת באחוזים מתוך ה100% של כלל השיקולים. כמה אחוזים לוקח אצלכם כל שיקול?

מה יש לכם כמשפחה לתרום למקום בו תגורו?

אתם מכירים בית בנוי שנראה בדומה למה שכתבתם?

אילו קהילות שאתם מכירים עונות על מה שכתבתם?

אחרי שלב הרצוי אל תשכחו לעבור לשלב האפשרי

במידה ויש שאלות, מעוניינים להיפגש

מלאו את הטופס

או צרו איתנו קשר בטלפון 02-5300798

לשלב הבא לחץ

אפשרי

עכשיו כשהגענו לרגע לפני שאנחנו מחפשים דירה בפועל חיזרו לבדוק מה מחיר הדירה המקסמאלי אותו אתם יכולים לקנות- כמובן לכל בית נצטרך לבדוק איזה  אלו הוצאות נוספות יש לנו- לדירה הספציפית שאנחנו קונים.

 

שכר טרחה עו"ד–  בדירה יד שניה, סכום התשלום הוא בין 0.5% ל1% ממחיר הדירה. אם רכשתם דירה מקבלן, עליכם לשלם שכר טרחה לעורך-הדין מטעם הקבלן. כיום, על פי החוק, סכום זה הוא או עד 0.5% משווי הנכס או עד 5000 ₪ –  הנמוך מבין השנים.  רוכשי דירות רבים אינם מסתפקים בייצוג על ידי עורך-הדין מטעם הקבלן ושוכרים עורך דין מטעמם.

.שמאות- על  מנת שהבנק ייתן משכנתא הבנק דורש ששמאי יעריך את הנכס

שמאות מוקדמת- בדירת יד 2 לעיתים נכון לקחת שמאות מוקדמת.

הובלה –הובלה של הציוד לבית אותו רכשנו, משתנה לפי כמות הציוד, המרחק-.

דמי תיווך – התעריף הרשמי לפני מע"מ של מתווך לעסקות בדירות יד שנייה הוא כ- .2%

.יועץ משכנתאות – עלות של יועץ משכנתאות סביב 6000 ש"ח

אגרות- ישנן עליות קטנות של עמלות ואגרות בדרך ברכישת דירה ובלקיחת משכנתא (רישום בטאבו, פתיחת תיק משכנתא …) כל התשלומים של האגרות נעים בין 2000 ל3000 ש"ח.  

תיקונים ו/או שיפוצים בדירה- אם תוכלו לקנות דירה שאינה צריכה שיפוץ כלל – זה עדיף. במידה ואתם זקוקים לשיפוץ משמעותי מומלץ להביא איש מקצוע שיעזור לכם להעריך את העלות- כך שתראו שהשיפוץ בתקציב..

רכישות עבור בית חדש- לעיתיים יש צורך ברכישת מוצרים בסיסים במידה ואין ברשותכם: מכשירי חשמל, ריהוט, מזגנים. בדקו בדיוק למה אתם זקוקים- זכרו שזו תקופה של הוצאות מרובות, לכן מה שתוכלו לדחות ולקנות כדאי לחשוב על כך.

 עלויות נוספות לדירה חדשה

הצמדה למדד תשומות הבניה –  המשכנתא מכסה רק את עלות הדירה בזמן חתימת החוזה. סכום ההצמדה אינו יכלל במשכנתא וצריך להיערך אליו..

חיבור לחשמל-מעבר למערכת החשמל המותקנת בבית יש צורך לעשות חיבור של מערכת החשמל לחברת החשמל.

חיבור גז- עלות החיבור לחברת הגז תלוי במרחק הדירה שלכם מבלוני הגז.

חיבור מים-חיבור צנרת המים הביתית לחברות המים.

ועכשיו מוזמנים לחפש- את הבית בחלק- המצוי

במידה ויש שאלות, מעוניינים להיפגש

מלאו את הטופס

או צרו איתנו קשר בטלפון 02-5300798

לשלב הבא לחץ

המצוי

 

היכן מוצאים דירה זולה ומשתלמת?

 

עכשיו מגיע הזמן ללמוד קצת על תחום הנדל"ן. נצא מנקודת הנחה, שאם פניתם לעמותת "אחים לבית", אז אינכם מחפשים דירה במגדל יוקרה בצפון תל אביב וגם לא וילה בכפר שמריהו. אז זהו גם הטיפ הראשון – לא לחפש את הדירה הזולה מתחת לפנס של היוקרה, המיקום, והמפרט המושלם. נסו להתרחק מאור הביקוש והזרקורים, אל מקומות פשוטים, ואל דירות, שהמחיר שלהם הוא מחיר הבנייה, פחות או יותר. נסו לשלם כמה שפחות על המותג ועל הביקוש.

אז מה הופך דירה לזולה?

פריפריה – אם יצאתם מלב גוש דן ומרכז ירושלים אתם כבר בדרך הנכונה. לוד, רמלה, מצפון וממזרח לחדרה, מדרום לרחובות, 10 דקות נסיעה אחרי ה"קו הירוק", וגם בכמה שכונות מסוימות ב"עוטף גוש דן", כמו נתניה ורחובות.

רכישה מוקדמת ויד שנייה –  אלו שני הקצוות הרחוקים מדירה שזה עתה נבנתה, בשניהם אתם עשויים לחסוך כ15% מהמחיר של דירה כזו כשהיא חדשה. לא בטוח שלכם זה יהיה פחות טוב, או פחות מתאים מדירה חדשה מתוך האריזה.

הפוך ממה שכולם רוצים, אבל מתאים לכם. – קומה שלישית בלי מעלית, לכם אין ילדים קטנים, ואתם שמחים על הצורך לעשות כושר בחדר מדרגות. או, סלון פונה לרחוב הראשי, אבל סמוך לבית הספר ולגנים של הילדים שלכם. – אחרים לא מעוניינים. לכם זה גם נוח וגם זול.

הזדמנות ­-  לעיתים דירות נמכרות בפחות ממחירם. – קרוב משפחה שמוכר, זוג בתהליכי גירושין, קבלן שנקלע לקשיים, הוצאה לפועל, התאגדות של קבוצה.

השלב הבא "איתור דירה" נועד כדי לסייע לכם באיתור הדירה המשתלמת באופן פרקטי. בשלב הזה אנו נותנים לכם מעט כלים מעשיים כדי להעריך פחות או יותר היכן ניתן למצוא את "בית חלומותיכם"

 

כלים למיקוד החיפוש

 

על מנת שאת החיפוש לא תעשו בצורה מפוזרת ולא יעילה, אנו מציעים לכם להשתמש במספר כלי עזר אינטרנטיים, שיכולים לסייע לכם בבדיקת יישובים בהם יש סיכוי סביר למצוא את בית חלומותיכם במחיר המתאים ליכולתכם.

 

אתר יד 2

הכלי הראשון שאנו מציעים הוא אתר יד 2. יד 2 הוא האתר הגדול כיום של חפצי יד שנייה וגם של דירות למכירה ולהשכרה. באתר יד  2 מוצעות כיום כ 80,000 דירות למכירה בכל רחבי הארץ.

באתר הזה יש לכם יכולת לסנן את הדירות בהתאם לאזור בארץ, לגודל, למחיר, למספר חדרים ולפי פרמטרים נוספים.

 

כשתלחצו על התמונה ותעברו לאתר, חכו מעט עד שלפניכם יעמוד סרגל הסינון והבחירה של האתר,

333

 

בסרגל הזה כדאי לסמן בהתחלה את כל האזורים בארץ, לאחר מכן רשמו את גודל הדירה הרצוי מבחינתכם (למשל 3.5 עד 5 חדרים) ואת המחיר. (רשמו מחיר מינימום של 100,000 שקלים על מנת לסנן פרסומות לא רלוונטיות, ומחיר מקסימום מעט מעבר ליכולת הרכישה שלכם – עד 100,000 שקלים מעל, כדי לקבל מושג. יש לכם יכולת גם לבחור סוג מסוים של נכס: כך תוכלו לחפש "דירה" "דירת גן" "בית פרטי" "דו משפחתי" ולהימנע מלקבל תוצאות של "מגרש" "זכות בקבוצת רכישה" וכדומה.)

 

הערה קטנה וחשובה: החיסרון באתר יד 2 הוא שמחירי הדירות המפורסמים בו, פעמים רבות, גבוהים בהרבה ממחיר השוק למקרה שמישהו יסכים לקנות מעבר למחיר, מה שמכונה שיטת "מצליח" . מהסיבה הזאת המלצנו לכם להסתכל גם על דירות שהמחיר המפורסם עבורן הוא מעבר ליכולת הרכישה שלכם.

 

אתר מדל"ן

 

כדי לקבל מידע אמין יותר ורחב יותר על היישובים הרלוונטיים אנו ממליצים להשתמש  באתר מדל"ן,

333

כשאתם בודקים אפשרות לחפש דירה בעיר, ביישוב, או בשכונה מסוימים, כדאי לכם לאסוף נתונים חשובים על אותו מקום.  חשוב שתדעו מה מחיר הדירה באותו מקום, מה מחיר ההשכרה, מה הוא סוג האוכלוסיה ופרטים חשובים נוספים, שיקלו עליכם להעריך אם יש טעם לחפש דירה באותו מקום.

 

האתר מדל"ן יכול לסייע לכם רבות בתהליך הרכישה. האתר מתבסס על נתונים שרשות המיסים מספקת על עסקאות נדל"ן שנעשו בשנה הקודמת. ועל נתונים נוספים שמספקים הגולשים, משרדי הממשלה ואתרי אינטרנט.

באתר מפורסמים נתונים כשהם מפולחים לפי מחוז, יישוב ושכונה. באתר נעשית סטטיסטיקה של מחירי הדירות בשכונה, מגמת המחירים בשנים האחרונות (כמה הם עלו כל חודש לאורך השנים), פילוח מחירי הדירות בהתאם לסוג הדירות, גודל הדירות, תקופת הבנייה. נתונים על מחירי ההשכרה של הדירות, תשואה, ועוד.

באתר מדל"ן קיים גם מידע על הרכב האוכלוסייה בכל שכונה בהתאם לפרמטרים שונים (מוצא, השכלה, הצבעה לכנסת ועוד), ומידע נוסף שהגולשים העלו על החיים באותו מקום. באתר גם מפורסמות מודעות של דירות למכירה ולהשכרה. שימו לב שאתם מבחינים בין המידע הממשי למידע המפורסם באתר כשיווק.

אז חפשו במדל"ן את היישובים הרלוונטיים והתרשמו מהנתונים: מה הם מחירי הדירות במקום? מה מחירי השכירות? מה מגמת המחירים בשני האחרונות? מה הוא הרכב האוכולסיה? איזה מידע הגולשים הוסיפו כי הוא נראה להם רלוונטי עבורכם?

 

 

ועכשיו לחיפוש

 

הדבר החשוב ביותר בשלב הזה הוא להיות מרוכזים וממוקדים במטרה. חישבו  על הצרכים שלכם:

  1. גודל הדירה, שתתאים לצרכים שלכם בשנים הקרובות

(משקל מסוים כדאי לתת גם לכך שהדירה תספק את הצרכים שלכם לטווח הארוך עם התרחבות המשפחה. אבל קחו בחשבון שגם אם הדירה שתקנו עשויה להיות קטנה מידי בהמשך, אפשר להסתמך על האפשרות להרחבה עתידית, או על אפשרות עתידית להשכיר ולשכור דירה סמוכה או במקום אחר, וכן על האפשרות למכור ולקנות דירה חדשה. רכישת דירה איננה נישואים קתוליים!)

.

  1. אזור בארץ – היכן אתם עובדים? היכן אתם חושבים שתוכלו לעבוד? מהו מרחק הנסיעה האפשרי ממקום העבודה? האם יש תחבורה מתאימה? האם הסביבה החברתית מתאימה עבורכם? היכן תרצו לגדל את ילדיכם?

 

  1. מחיר מקסימום – מה המחיר המקסימאלי בו יש לכם יכולת לקנות דירה (יכולת הרכישה שלכם)?

 

  1. מחיר משתלם – מה המחיר המקסימאלי שבו עדיין קניית הדירה כדאית עבורכם כחלופה למגורים בשכירות שאתם מעריכים שתשלמו.

 

מלאו במשימה את הדירה שלכם

השתמשו בסרגל הכלים למצוא את היישובים המתאימים לתיאור הדירה שכתבתם.

 

אנו ממליצים לכם להתמקד במספר מצומצם של יישובים בהם אתם מחפשים דירה, וכל יישוב שאתם מחליטים להוסיף לרשימה תבדקו אותו שהוא מתאים לצרכים שלכם.

היעזרו באתרים- אלו ישובים  בהם מצאתם דירות והם רלוונטיים עבורכם כמקום מגורים.

 

מלאו במשימה את היישובים אותם תרצו לבדוק לעומק בשלב הבא.

 

שימו לב: ישנם יישובים קהילתיים בהם יש לשלם דמי כניסה. דמי הכניסה הם תוספת למחיר, אותה יש לשלם מה"הון העצמי".

 

333

 

 

 

ביתבמידה ואתם מתקשים למצוא דירה למגורים, קורה ששווה לחשוב גם על האפשרות של קניית דירה לשכור ולהשכיר- להרחבה

במידה ויש שאלות, מעוניינים להיפגש

מלאו את הטופס

או צרו איתנו קשר בטלפון 02-5300798

לשלב הבא לחץ