בית חלומותי לפי יכולותיי

לשכור ולהשכיר

 

אין ספק שבקניית דירה למגורים- יש יתרונות רבים על דירה שאינה למגורים:

כשוכר – אין לך את החששות של עליית השכר דירה, שיחייבו אותך לעבור את הדירה, ואתה יכול להשקיע בדירה מתוך ידיעה שההשקעה הולכת איתך לאורך זמן בנוסף להיבטים של הרוגע הנפשי.

כמשכיר – אין לך חשש שהדירה תהיה לא מושכרת או שיהיו לך עלויות תפעול של הדירה,

 

אך לעיתים יש מצבים שלא מאפשרים לנו לקנות דירה, וכדאי לשקול בינתיים לקנות דירה- גם אם אינה למגורים, להשכיר, ובהמשך להישאר עם נכס ביד, לעיתים למכור ולקנות בית שיתאים לצרכים שלנו.

ישנם שיקולים שונים של משפחות שכדאי לבדוק מה האפשריות שלנו:

  • משפחה שההורים עובדים באזור שמחירי הדיור יקרים (לדוגמא אזור המרכז, ירושלים) ואינם יכולים לקנות דירה במחיר זה או שהכדאיות לכך נמוכה כמו במקרים רבים – להרחבה לחץ
  • למשפחה ישנה אפשרות נוספת: ניתן לקנות דירה באזור מרוחק וזול יותר, וכאן צריך להתחשב בהוצאות של אחזקת רכב והדלק, מול האפשרות להשכיר דירה יקרה יותר, ותחבורה זולה יותר, ובנתיים לקנות דירה באזור זול יותר ולהשכיר, ובהמשך ההון העצמי יגדל ויהיה ניתן לבדוק את האופציה למכור ולקנות למגורים.
  • משפחה שבשנים מסויימות שכ"ד נמוך מאד (לדוגמא קראוון, או אצל ההורים וכו') לפעמים משתלם בשלב מסויים לקנות דירה ולהשכיר אותה השכירות אותה תקבלו תהיה גבוה מסכום השכר דירה אותו אתם משלמים- כך שבעצם הקניה הגדלתם את היכולת החזר.

במידה ובחרתם ללכת בדרך זו חשוב שתיקחו בחשבון כמה נקודות חשובות:

 

  • במיוחד בדירה שאינה למגורים- סביר שתרצו בהמשך למכור אותה, ואחד הרווחים המשמעותיים הוא עליית ערך של הדירה. (כך שתמכרו בסכום גבוה כמה שיותר- מהמחיר בו אתם קונים), לכן שווה להשקיע מחשבה והתייעצות על מקומות שבו אתם צופיים שתהיה עליית ערך (לדעת לא ניתן איננו נביאים). לקישור לחץ
  • שוכרים– תמיד אנו רוצים להאמין שיהיו שוכרים- בכל חודש, וישלמו את המחיר המקסמאלי. לעיתים ישנם מצבים אותם צריך לקחת בחישוב – שיהיה חודש בלי שוכרים, חשוב לראות שגם בו לא ניפול כלכלית, ונצליח לעמוד בתשלומי המשכנתא וההלוואות משלימות.
  • טיפול בדירה- במידה והדירה אותה קנינו רחוקה ממקום המגורים שלנו, בדקו מי יוכל לטפל במקרה של טיפולים בדירה, במידה ובחרתם לקחת חברה שתטפל בדירה, צריך לקחת גם הוצאה זו בנוסף להוצאות האחרות.
  • יכולת ההחזר שלנו– הסכום אותו נוכל לשלם כל חודש עבור משכנתא וההלוואות- לא יושפע משכר הדירה אותו אנחנו משלמים כיום (משום שגם לאחר קניית הדירה נמשיך לשלם), לכן במקרה זה שכר הדירה יהיה שכר הדירה אותו ניתן לקבל על הדירה אותה אנחנו קונים.

אנחנו ממליצים גם לקחת מרווח ביטחון במידה ויהיה חודש ללא שוכרים ולחשב את יכולת ההחזר:

שכר הדירה כפול 11   וסכום זה לחלק ב12. כך ניקח נפחית את הסיכון, במידה ואנחנו יודעים מראש שחברה תטפל בנכס: שכר הדירה כפול 10 וסכום זה נחלק ב12. (לרב חברות התשלום שהן לוקחות הוא חודש שכירות בשנה).

  • במידה והדירה עדין אינה בנויה, צריך להתחשב גם במימון הדירה בבניה- להרחבה.