הרחבה קבוצת רכישה

רקע

שיטה זו התפתחה מאד בישראל ב-20 השנים האחרונות. קבוצת רכישה הינה קבוצת אנשים המתאגדים יחדיו בשביל לבנות מבנה מגורים. לקבוצת הרכישה ישנה חברה המנהלת את כל התהליך מול הקבלנים וכן את התהליך הבירוקרטי. הסיבה שבגללה אנשים בוחרים ללכת לקבוצות רכישה יכולה להיות סיבה כלכלית או התאגדות חברתית של קבוצת אנשים המכירים אחד את השני ורוצים לגור ביחד.

המשפחות משלמות ישירות לחברה המנהלת אשר מעבירה את התשלומים לקבלנים. דבר זה גורם שאין תלות ישירה בין הקבלן ובין הלקוחות דבר שמוזיל את עליות הדירה. בקבוצת רכישה ישנו ועד של הרוכשים שהוא ממונה מטעם הרוכשים לעמוד מול החברה המנהלת ומייצג אותם ומביא לידי ביטוי את דרישותיהם.

כיצד מתרחש תהליך הבניה?

החברה המארגנת מאתרת נכס ופונה לבעל הקרקע. לאחר גיבוש הקבוצה, קונים חברי הקבוצה את הקרקע מידי בעל הקרקע. בשלב זה כבר פנתה הקבוצה לבנק לצורך קבלת הלוואת רכישה- משכנתא. הבנק המלווה ישאר עם הקבוצה לכל אורך הדרך. חשוב שתהיו מודעים לשלב זה ותנסו להגיע לבנק שישתלם לכם ביותר. לאחר מכן פונים חברי הקבוצה באמצעות החברה המלווה לקבלני ביצוע ואנשי מקצוע בתחום הבניה.  תהליך קניית הקרקע נעשה לפני תהליך בניית הבית וזאת כדי ליצור עסקה המפצלת את קניית הקרקע מבניית הבית ובכך להוזיל עליות של מיסוי על הקרקע. הועד של קבוצת הרכישה מצוי בקשר מתמיד עם החברה המארגנת ומביא לידיו את בקשותיהם ודרישותיהם של הלקוחות בכל תהליך הבניה של הדירות.

איפה ניתן למצוא קבוצות רכישה?

ראשית ניתן למצוא באינטרנט פרסומות רבות של קבוצות רכישה לדוג' באתר גרוף נדל"ן. חלק מצורת העבודה של קבוצות רכישה זה לשווק את עצמם מפה לאוזן על ידי הרשתות החברתיות או לפעמים גם בתוך באמצעי הפרסום הרגילים.

יש לשים לב שקבוצת הרכישה משמשת כקבוצת רכישה ולא מדובר על קבלן המכנה את עצמו כקבוצת רכישה ובכלל לא מוזיל את העליות.

ניתן למצוא פה הרחבה על קבוצות הרכישה סיכוניה ויתרונותיה (קישור לחלק בהרחבה שמדבר על בנה ביתך קבוצות רכישה ודירה מקבלן לחלק שמדבר על קבוצות רכישה).

מימון בקבוצת רכישה-

תהליך המימון בקבוצת רכישה הוא קצת מורכב משום שהוא בנוי משני שלבים. הקבוצה קודם קונה את הקרקע ולאחר מכן היא בונה עליו את הבית (דומה לבנה ביתך רק בקבוצה). המימון שהקבוצה מבקשת מהבנקים לא יכול להיות לכל אחד מחברי הקבוצה בנפרד אלא הם מבקשים משכנתאות מבנק אחד. כלומר, איש מחברי הקבוצה לא יכולה לבקש משכנתא מבנק אחר. כמובן שבשביל לקבל הנחות בריבית המשכנתא הכח הקבוצתי יכול להיות לעזר מאידך לא תוכלו לבחור בעצמכם את הבנק המממן. כמובן שאת אחוזי המימון ואת הסגירה הסופית עושה כל משפחה מול הבנק. כמו כן בנקים לא אוהבים לתת אחוז מימון גבוה לרוכשים דרך קבוצות רכישה וזאת בשל הסיכונים הקיימים במודל זה. הבנקים לרוב יתנו 60% מימון לדירה.