הרחבה- רכישת דירה בפריסייל

מהו פרייסיל?

שוק הנדל"ן כמו שווקים נוספים זקוק לתמריצים שיגרמו ללקוחות להגיע. בשביל ליצור את האווירה שתגרור אחריה קונים נוספים, מוכרים הקבלנים בפרויקטים מסוימים דירות במחירים אטרקטיביים ונמוכים מהמחיר המקורי. פריסייל מושג שמגיע מהשפה האנגלית Pre-Sale הנחה מקדימה. הנחה ללקוחות המקדימים לקנות בפרויקטים הגדולים יוצר הד תקשורתי וחברתי המביא אחריו את רוכשים נוספים לאותם פרויקטים. הפרייסיל פונה לציבור בשלבים הראשונים ביותר של הפרויקט.

לפעמים הפריסייל נועד לתת לקבלן המבצע כיסוי כלכלי אותו מבקש הבנק מהקבלן כדי לאשר לקבלן לקבל הלוואה לצורך בניית הפרויקט.

 

מהו הרווח לרוכשים בפרייסיל?

הנתונים מדברים על הנחות בסדר גודל של בין 10% לעד 15%. בדירה של מיליון ₪ מדובר על הנחה בסביבות  ה- 100000 ₪.

 

איך ניתן לזהות שמדובר בפריסייל.

ראשית בפירסומים השונים המילה פריסייל תופיע. לרוב ישתמשו המוכרים בפירסומים כמו: הנחה לרוכשים הראשונים. חשוב לדעת פריסייל אמתי יכול להתקיים רק בפרויקטים גדולים בהם לקבלן יש רווח גדול מהפרסום על ידי המכירה המוקדמת למרות ההנחות שהוא נותן לכם.

 

הסיכונים.

קניית דירה בפריסייל היא בעצם קניית דירה בשלבים הראשוניים ביותר של הקמת הפרויקט. פעמים רבות מדובר בדירה על הנייר כלומר דירה המצויה בתהליכי תכנון ראשוניים. שינויים רבים יכולים להיות בדירה בהמשך.

סיכון נוסף שחשוב שתיקחו בחשבון הוא שלפעמים הקבלן לא מצליח לקבל את ההלוואה מהבנק. מה שאומר שלאחר ששילמתם מקדמה על דירת הפריסייל,הפרויקט בסופו של דבר לא יראה אור. כסף המקדמה במצב זה עלול לא לחזור אליכם. חשוב לעיין היטב בחוזה ולמנוע מצב כזה בקניית דירה בפריסייל.

 

לפעמים הפרסומים נראים לקונה שמדובר בפריסייל בעוד מדובר במכירה רגילה ללא שום הנחה משמעותית. לא רצוי שתתפתו אחרי הצעות שאין מאחוריהם כיסוי רציני. לפיכך יש לבדוק את ההצעה ולברר מה הרווח שלכם וממה הוא נגזר.