תיווך דירה

תיווך דירות הינו ענף נדל"ני המתעסק במתן מענה לרוכשים ומוכרים במסגרת שיווק הדירה, מציאת הרוכשים והתאמת הדירה לרוכש. התיווך נעשה על ידי אדם המתמצא בתחום ויש לו הסמכה לכך. לא בכל קניה חייב להיות מעורב מתווך.

 

למה בכלל אנו זקוקים למתווך?

 

זה נכון שאנו יכולים לחפש לבד ולא להעזר באחרים ובכך גם לחסוך בעליות אולם עם כל זה אנו רוצים להשיג את המטרה הטובה ביותר בזמן סביר ולכן אנו יכולים להיעזר במתווך שחוסך לנו זמן, כח וממקד אותנו על הנכסים בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר שיתאים לנו.

הכרות עם פני השטח וגם מעבר לכך- מתווך טוב יודע לא רק לעזור לכם למצוא את מה שמתאים לכם, הוא גם יודע להזהיר אתכם מנפילה על מוקשים שללא ידע מקדים לא תוכלו לדעת על קייומם. מי שמכיר את השטח יכול פעמים רבות לדעת דברים נסתרים על נכסים מסוימים, כגון שכנים בעיתיים, רעש מהסביבה ואפילו בעיות באישורים מסוימים שבעלי הדירה עלולים לא להזכיר בכלל.

נכסים שווים- רבים מהנכסים בעלי הערך מצויים אצל המתווכים. מיכון שהעבודה שלו ממוקדת לאזור מסוים שאותו הוא מכיר לפני ולפנים וגם בעלי הדירות מכירים אותו ניתן להניח שהוא מביא איתו אפשרויות רבות יותר של דירות.

בשלב המשא ומתן- פעמים רבות נוכחותו של המתווך עוזרת גם בשלב המשא ומתן עם המוכרים והמשכירים. כשיש מתווך בתמונה,  ששואל ומברר, מגשר ומפשר, תומך ו"מחליק" בשבילכם אמירות רצויות, זה יכול מאוד לעזור להצלחת המו"מ  ולהצלחת העסקה.

 

איך מאתרים מתווך דירות?

 

ראשית אחרי שהגדרתם לעצמכם את האזור שבו תרצו לגור, חפשו בטווח זה משרדי תיווך. לרוב, מתווכים מתמחים באזורי מגורים מסוימים, ושולטים בכל הנכסים המצויים באזור. כמו כן חשוב מאוד למצוא מתווך בעל ניסיון רב בתיווך עסקאות נדל"ן. חפשו מתווך אמין ומקצועי שעונה על הצרכים שלכם,  ואל תתביישו לברר אתו עד כמה הוא קולע לדרישותיכם. בררו כמה עסקאות מכר וכמה עסקאות שכירות סגר במשך  כמה שנות עבודה; כמה לקוחות מרוצים נהנו משירותיו (אפשר גם לקחת טלפונים של כמה מהם); כמה נכסים יש לו  להציע אשר עונים על דרישותיכם וכדומה.

כלים לחיפוש מתווכים- היכנסו לאינטרנט וחפשו שם מתווכים מתאימים. עיינו בהמלצות גולשים, והתרשמו מההיצע של שירותי התיווך באזורים הרלוונטיים לכם. שאלו חברים, שכנים, מכרים ובני משפחה. המלצות על מתווך טוב הן נכס חשוב בפני עצמו.

 

אחרי כל הבדיקות, בדקו עם עצמכם אם המתווך הזה עושה עליכם רושם טוב. אם הוא מצטייר כאדם אמין ואם אתם  מרגישים שאתם יכולים לסמוך עליו.

 

אמצעי זהירות בעת קבלת שירותי תיווך

 

ברכישת דירה צריכים לנקוט אמצעי זהירות על כל שעל, גם בנושא זה צריכים לזכור שלמתווך יש אינטרס. אין הכוונה לא להאמין למתווך ולצאת מנקודת הנחה שהוא בא לרמות אותנו, אולם צריכים לנקוט באמצעי הגנה כך שבכל אופן לא ניפול בפח.

 

לדרוש הצגת רישיון תיווך- בישראל, מי שיכול לעסוק בתיווך, הוא רק אדם שהוכשר לכך על ידי משרד המשפטים המעניק רישיונות תיווך. מלבד עיון ברישיון של המתווך, תוכלו גם לגלוש לאתר של משרד המשפטים. שם יש רשימה מעודכנת של המתווכים המורשים.

בלעדיות- רבים מהמתווכים דורשים מכם לחתום על טופס בלעדיות. זה בסדר, רק שימו לב שתקופת הבלעדיות מוגבלת בזמן (בין שלושה חודשים לחצי שנה). ודאו כי אורכה מצוין בהסכם.

בדיקה מקיפה- עיינו היטב בהסכם שירותי התיווך, וקראו גם את האותיות הקטנות. ודאו שהבנתם את משמעותו של כל סעיף וסעיף.

מיצוי אפשרויות- הציגו למתווך מה בדיוק אתם רוצים, ושאלו כל מה שרק אפשר לגבי הנכס. החליטו מראש מה חשוב לכם ועל מה אתם מוכנים להתפשר. הציגו לו את כל הפרטים, ושאלו את כל השאלות – מתווך מחויב להציג לכם מידע כמה שיותר מקיף ואמין. החל מגודל הנכס, הרישוי שלו, מצב התשתיות (חשמל, אינסטלציה, איטום), היסטוריית הנכס (שיפוצים שעבר, שינויים במבנה, תוספות בנייה), אופי השכונה, בתי ספר ומוסדות קהילתיים, היסטוריית הנכס,  מצבו הפיזי ועוד.

תשלום על התיווך בזמן- אין לשלם למתווך לפני שחתמתם על החוזה, תפקידו למצוא לכם דירה כך שאם זה לא קרה אתם לא צריכים לשלם לו שקל אחד.

 

כמה זה עולה? 

 

מחירו של מתווך הוא כ- 2% ממחיר הדירה כפי שהיא מופיעה בחוזה מכל צד- גם המוכר וגם הקונה משלמים 2%. חשוב לזכור שסכום זה אינו יכול להילקח בחשבון המשכנתא ולכן תצטרכו לשלמו מההון עצמי שלכם. לא תמיד אתם צריכים לשלם תשלום שלם, עמלת התיווך ניתנת למשא ומתן, לפעמים לא הגעתם רק באמצעות המתווך לנכס, לפעמים רק שאלתם את המתווך שאלות על נכס שכבר מצאתם לבדכם.