אודות אחים לבית

logon

 

 

אחים לבית הוא ארגון חברתי ללא כוונת רווח, המסייע  למשפחות עם הון עצמי נמוך המתקשות ברכישת בית, אשר מהווה עוגן כלכלי ונפשי למשפחה.

 

באחים לבית שמנו לב שמשפחות מתקשות לקנות דירה בשל חוסר ידע: הבנת היכולת שלהן, האפשריות העומדות בפניהן,הבנה בנדל"ן, חששות וחוסר בהון עצמי.

לצורך כך אחים לבית פתחה את מודל 8 השלבים הנותן מענה צעד אחר צעד ופותח בפני משפחה את האפשריות הקיימות עבורה, והדרך להגיע לבית.

לצד הידע קרן ההלוואות של אחים לבית נותנת מענה למשפחות שאינן הצליחו להשלים את ההון העצמי בדרכים אחרות- ועוזרת להן להשלים את התהליך.

 

 

מדוע חשוב לעזור למשפחות לרכוש דירה?

 

 

מצוקת הדיור

 

מצוקת הדיור מהווה את הבעיה החברתית הבוערת והמוחשית ביותר במדינת ישראל. בשנת 2011 פרצה גם מחאה חברתית שמצוקת הדיור הייתה אחד מנושאיה המרכזיים. ואכן, בין השנים 2008 ל2013, מחירי הדירות כמעט והכפילו את עצמם. הדרישה ל"הון עצמי" כתנאי סף לקבלת משכנתא גדלה, "הלוואות מקום" ובנייה ציבורית שנהגו בפירפריה במשך שנים רבות התמעטו, וכמעט נעלמו, הטבות משרד השיכון לזכאים בתחום המשכנתאות נעשו לא רלוונטיים, והאפשרות לקנות דירת מגורים זולה, הלכה והתרחקה מזוגות רבים.

 

רכישת דירה, עבור משפחות רבות, מהווה סטטוס של מעמד. תחושת היציבות במקום מגורים מסוים ללא תלות ברצונו של בעל הבית, תחושת החיבור והקשר לסביבת מגורים מסוימת, וגם השיקול הכלכלי הקר. – בעלות על דירה מהווה עוגן כלכלי. משפחות שרכשו דירה הטיבו את מצבן הכלכלי עם השנים, ואילו מצבן הכלכלי משפחות, מהמעמד הנמוך, שלא הצליחו לרכוש דירה, הלך והורע. שכר הדירה הלך ועלה. החלופה של חיסכון והשקעה חלופית לרכישת דירה, כמעט ואינו קיים במעמד הביניים הנמוך. וגם תחושת חוסר היציבות והתלות מקשות על ההחלצות מן המעגל.

 

במשפט קצר ניתן לומר שרכישת דירה היא פעולה שאצל משפחות רבות יוצרת את השינוי ממעמד ביניים נמוך על סף עוני למעמד ביניים יציב: כלכלית, חברתית, ונפשית.

 

מטרת העמותה

 

עמותת אחים לבית, שהוקמה בשנת 2013 , כעמותה ללא מטרת רווח, שמה לה למטרה לסייע למשפחות בעלות יכולת כלכלית נמוכה להצליח לרכוש דירת מגורים יחידה וזולה.

רציונאל וסגנון הפעילות

 

ב"אחים לבית" שמנו לב שמה שמקשה על משפחות רבות ממעמד הביניים הנמוך להצליח לרכוש דירה הם שלושה גורמים:

  1. חוסר בהון עצמי
  2. חוסר בידע בתחום הנדל"ן, כלכלת משק בית, והמימון.
  3. קושי מנטאלי, פחד וחשש מביצוע מהלך כלכלי "גדול".

בהתאם לכך פיתחנו ב"אחים לבית" דפוסי סיוע המתאימים לצורך: ליווי אישי למשפחה עם מלווה משפחות שיסייע למשפחה לאורך כל התהליך ובעיקר בצמתי קבלת ההחלטות ויאפשר למשפחה לקבל את ההחלטות מתוך תחושת בטחון גדולה יותר, תוך מתן שיקוף למשפחה והעברת ידע רלוונטי לסיטואציה בה היא נמצאת, הקמנו מאגר מידע אינטרנטי בשם "מידע לבית" בו מרוכז הידע שהמשפחה זקוקה לו לאורך תהליך הרכישה, והקמנו קרן הלוואות ללא ריבית להלשמת ה"הון העצמי החסר לצורך רכישת דירה משתלמת לאחר מיצוי אפשרויות המימון האחרות העומדות בפני המשפחה.

חזון העמותה

 

להביא למצב בו לכל משפחה העובדת למחיתה במדינת ישראל תהיה אפשרות ריאלית לקנות דירת מגורים זולה. אפשרות זו תושג בשילוב של מדיניות ממשלתית מתאימה, העברת ידע והדרכה למשפחות, וסיוע כלכלי מושכל למתקשים לרכוש דירה בכוחות עצמם.